Yağmurlama 

 

Yağmurlama, bitki ve tarımsal alanların düzenli bir şekilde sulanması için kullanılır. Suyun bitki ile buluşmasının kolay, hızlı, etkili ve tasarruflu bir şekilde yapılmasını sağlar.

 

Yağmurlamanın Tarım Faaliyetlerindeki Önemi Nedir?

 

Yağmurlama bitkilerin sulanması için kullanılan önemli tarım yardımcı aletlerinden biridir. Yağmurlamanın tarım alanındaki önemini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 

  • Tarım alanlarındaki bitkilerin düzenli suya kavuşarak verimli ve kaliteli bir hale gelmelerini sağlar.
  • Bitkilerin ihtiyacı kadar olan suyu almalarını verimli bir şekilde sağlayarak boşa harcanan suyu önüne geçer.
  • Bitkilerin yeterli miktarda su almaları bitkileri hastalıklardan ve zararlı dış etkenlerden koruyarak sağlıklı  bir şekilde büyümelerini sağlar.
  • Çiftçi tarım arazisini manuel bir şekilde eliyle sulamaya çalıştığı takdirde daha uzun süreler alacağı gibi verimli bir sulama ve su israfına neden olabilir. Yağmurlama sayesinde bunun önüne geçilmiş olur.
  • Bitkilerden daha verimli ve kaliteli ürünler almamızı sağlar.

 

Yağmurlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Çalışılacak olan tarım arazisinin büyüklüğüne ve bitkilerin özelliklerine uygun boyut, tip ve özellikte yağmurlama alınmasına dikkat edilmesi gerekir. Bununla birlikte uygun bir basınç değerine sahip olan ve farklı açılardan su iletme kabiliyetlerine sahip yağmurlama sistemi kurularak verimli bir sulama sağlanmış olacaktır. Yağmurlama sistemleri alınırken malzemelerinin dayanıklı, uzun ömürlü, kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Yağmurlama Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Yağmurlama sisteminin sürekli bir kullanımı yapılmışsa su akışı kontrol edilerek tıkanma meydana geldiyse temizlenmesi gerekir. Havalandırma sisteminin periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Hidrolik sistemin çalışır olması ve bakımı sağlanırken bağlantı noktalarının sağlam bir şekilde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Sistemin verimliliği için su akışının ve su basıncının uygun değerlerde olması sağlanmalıdır. Boru sisteminin düzgün bir şekilde çalıştığı kontrol edilmeli ve tamir edilmesi gereken alanları gecikme olmadan tamiri sağlanmalıdır. Kullanımı biten yağmurlama sisteminin parçalarını muhafaza ederken uygun koşullarda ve temiz bir şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

FOR THE LATEST DEVELOPMENTS

Sign Up For Our E-Newsletter
trending_flat
Serdrip